Příklady dobré praxe

Kabinet CB s. r. o.

https://www.kabinetcb.cz

Rok založení: 2019
Sídlo: České Budějovice
Předmět podnikání: prodej a renovace re-use nábytku, provoz veřejných dílen, pořádání kurzů pro veřejnost
Počet zaměstnanců: 6
Cílové skupiny zaměstnanců: osoby se zkušeností s duševním onemocněním, rodiče malých dětí

Kabinet CB s. r. o.

V době, kdy naše planeta oplývá nepotřebnými věcmi, začíná být nutností mít v každém městě po ruce re-use centrum anebo re-use dílnu. Jak dát šanci starším věcem? Opravit anebo pustit dál do oběhu? Jak při tom vytvářet smysluplnou práci? To vědí v českobudějovickém Kabinetu CB, který je průkopníkem environmentálního sociálního podnikání v ČR. Propojují re-use koncept neboli znovu-zužitkování věcí s konceptem sociálního podnikání. 

Vdechnout starým věcem nový život

Kabinet CB sbírá a sváží nepotřebný nábytek spolu s dalším vybavením domácnosti, které by jinak skončilo na smetišti. V celé Evropě odtikávají poslední roky skládkování a je třeba začít přemýšlet i konat jinak: nezamořovat planetu dalším odpadem, namísto toho vdechovat starým věcem nový život a pustit je znovu do světa. Kabinet CB spolupracuje s Nábytkovou bankou Jihočeského kraje a podílí se na vybavení domácností pro sociálně znevýhodněné lidi zdarma. Anebo některým kouskům poskytnou designový refresh a nabídnou je fanouškům udržitelnosti za rozumný peníz. Ale nejen těm, šetrnost při pořizování věcí se dostává do středu zájmu i mnohých dalších v kontextu ekonomické a energetické krize současné doby. Sociální podnik dále pořádá řemeslné workshopy: kurzy čalounění, renovace dřevěného nábytku pro veřejnost a workshopy pro děti. V centru Českých Budějovic také provozuje sdílenou kancelář a studentskou kolej, samozřejmě vybavenou z toho nejlepšího z re-use centra. 

Bez odpadu i emisí

Za všemi aktivitami stojí Dana Kalistová, která – podle svých slov – sociální podnik založila, aniž by o něj usilovala. „Vyplynulo to úplně přirozeně,“ říká.

Dana Kalistová a její kolegové v Kabinetu CB si při své práci užívají dávat předmětům nový vzhled a funkce. Pracovat rukama jim dělá radost, učí se novým dovednostem a řemeslům. A jako správnému sociálnímu podniku jim jde nejen o lidi, ale i o planetu. Už v prvním roce jejich podnikání se jim podařilo ušetřit na 52 tun komunálního odpadu. Navíc snižují emise CO2, které by jinak vznikly spálením odpadu. Pro lepší představu: spálením 52 tun by vzniklo 51 299 kg emisí CO2, na jejichž odbourání v rámci jednoho dne by bylo potřeba cca 2 597 010 stromů!

I když neměl Kabinet CB v době covidové na růžích ustláno, pozorují kolem sebe více a více lidí, kteří re-use konceptu fandí a podporují je. Dana Kalistová se navíc v té době také stala ředitelkou České federace nábytkových bank a re-use center, která v Česku vytváří vhodné prostředí pro re-use centra a dílny a působí také mezinárodně.

 

Text je součástí publikace Příklady dobré praxe sociálního podnikání, která byla financována z projektu MPSV, Podpora sociálního podnikání v ČR pokračuje, registrační číslo CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_016/0006098.


„Přišla za mnou kolegyně, která se v této oblasti pohybuje, a řekla mi: Holka, ty máš sociální podnik!“

Patička - Kontakt

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Oddělení sociálního podnikání
Karlovo náměstí 1359/1, Praha 2
Projekt Rozvoj ekosystému sociálního podnikání
Tel.: 770 116 520
Kontaktní osoba:
Gabriela Kurková
Email: gabriela.kurkova@mpsv.cz 

eumpsv

Copyright 2024 © Ministerstvo práce a sociálních věcí, Rozvoj ekosystému sociálního podnikání (RESP), registrační číslo - CZ.03.02.02/00/22_004/0001397.